Su Deposu Neden Dezenfekte Edilmelidir ?
Su depoları çoğunlukla hastanelerde,okullarda, apartmanlarda, iş yerlerinde vb. yerlerde bulunan içme suyu depoları yılda en az 1 kez temizlik ve dezenfekte işlemi yapılması gerekir.

Su depoları genellikle bodrum katlarında bulunduğu için ihmal edilmektedir. Bu ihmaller sonucu sarılık,tifo, dizanteri,kolera gibi çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.Dünya sağlık örgütü bu hastalıkların %80'inin kirli sularda bulaştığını açıklamıştır. Her yıl iki milyondan fazla insanın su ile bulaşan hastalıklar yüzünden öldüğü de bu raporlarda yer almaktadır.

Su depoları içindeki su, içme suyu olarak kullanılmasa bile sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo kullanımı, tuvalet kullanımı, bulaşık ve çamaşır yıkanması, diş fırçalanması, ev temizliğinde kullanılması sonucunda kirli su tüketilir.

Su depolarının temizlik ve dezenfektesinin periyodik şekilde yaptırılması gerektiği bu temel sağlık sorunu ihmal edilmemelidir.

Temizletilmemiş su depolarının kullanımda en çok etkilenen yaşlılar ve çocuklardır.

Su deposu düzenli olarak temizletilmez ve dezenfekte yaptırılmaz ise depoda oluşan biyolojik çamurlaşma ve kimyasal madde, suyu kullanılmaz hale getirir.

Depo tabanında biriken çökerti belli periyotlarla dışarı atılmalıdır. Su depoları içerisinde oluşan pas, çamur birikintisi çamaşır bulaşık makinelerinin filtrelerini tıkayarak bozulmalarına yol açmaktadır.

Yıllarca İhmal edilen veya unutulan su depoları var. Birçok yerde eski eşyalardan ve atıklardan su deposuna güçlükle ulaşılabilmektedir. Bu durumdaki su depolarının görüntüsü bu kadarına da pes dedirtecek hale gelmiştir. İçerisindeki paslanmış demirler, tahta parçaları, inşaat atıkları, ağaç kökleri, hamamböcekleri, solucanlar, kedi ve fare leşlerine rastlanmıştır. Bu durumdaki su depoları hastalık yapıcı mikropların oluşmasına kaynaklık ederek tehlike saçıyor

Su deposunun yeri nerededir? Kapağı var mı? Tavanı nasıl? Suyla temas eden yüzeyleri sağlıklı mı?Okullarda su depoları temizleniyor mu? Buna benzer detaylar önemlidir. Bilinmelidir ki, su deposunun bakımı dezenfektesi sağlık açısından büyük öneme sahiptir.

  • depo temizlik